Pokój typu studio w hotelu

Pokój typu studio w hotelu – czym się wyróżnia?

Gdy planujemy krótki wypad za miasto albo dalszą podróż, krajową lub zagraniczną, jedną z istotniejszych dla nas kwestii jest wybór odpowiedniego miejsca pobytu. Jak wybrać najlepszy hotel i najwygodniejszy pokój hotelowy?

Ważna jest nie tylko ilość posiadanych przez hotel gwiazdek i jego lokalizacja, ale przede wszystkim odpowiedni standard i dostępny typ pokoi hotelowych. Bez względu na to, czy planujemy wyjazd z grupą znajomych, czy z rodziną, chcemy podczas pobytu mieć możliwość spędzania czasu w wygodnym, czystym i przestronnym pokoju – przecież nie będzie nam on służył wyłącznie do spania.

Pokój hotelowy typu studio

Jednym z ciekawszych rozwiązań wprowadzonych przez właścicieli obiektów noclegowych i zarazem najczęściej wybieraną przez podróżujących opcją jest pokój typu studio lub apartament typu studio – różnicą jest tu najczęściej jedynie standard. Ten typ pomieszczeń charakteryzuje się głównie tym, że jest dużo wygodniejszy od typowych pokoi hotelowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest dużo bardziej przestronny i wielofunkcyjny. Składa się z co najmniej dwóch osobnych sypialni połączonych ze sobą holem lub korytarzem i oddzielonej od nich, ale wspólnej dla wszystkich wynajmujących, części wypoczynkowej, nazywanej często dzienną. Dzięki takiemu rozwiązaniu goście mają możliwość spędzania czasu zarówno oddzielnie, jak i we wspólnym gronie. W apartamencie tupu studio najczęściej znajduje się również aneks kuchenny albo przynajmniej kącik, umożliwiający skorzystanie z lodówki, barku lub czajnika czy ekspresu do kawy, w zależności od standardu hotelu. Typowa dla pokoi typu studio jest też osobna łazienka i miejsce do pracy.

Pokój hotelowy typu studio najczęściej jest nieco droższą opcją, głównie ze względu na jego wielkość, ale za to umożliwia gościom komfortowy pobyt. Jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi lub znajomych, którzy niekoniecznie chcą spać i spędzać każdą chwilę w jednym pomieszczeniu. Przeważnie takie pokoje mają nieco wyższy standard niż pozostałe, zdarza się też, że znajdują się one na osobnym piętrze lub w innej części budynku w przypadku mniejszych obiektów.

Apartament typu studio i jego popularność

Pokój studio stał się w ostatnim czasie na tyle popularnym rozwiązaniem, że jest udostępniany przez większość hoteli, zajazdów i pensjonatów, a nawet prywatnych kwater. Dzięki takiej opcji goście hotelowi mają zapewniony komfortowy pobyt i mogą się wygodnie pomieścić w jednym pokoju, nawet wynajmując go w większym gronie. Pokój studio w sanatorium? Dlaczego nie? Obecnie, nawet sanatoria są w stanie zapewnić kuracjuszom wygodne pokoje i warunki, w których każdy będzie czuł się swobodnie i komfortowo.

Niestety wykorzystywanie określenia „pokój typu studio” ani wygląd takiego pokoju nie są w hotelarstwie regulowane żadnymi przepisami, więc może być interpretowane przez hotelarzy na różne sposoby. Taki pokój może być tak naprawdę w każdym obiekcie inny. Warto sprawdzić dokładny opis oraz – jeśli są dostępne – zdjęcia pokoju, który nas interesuje, przed zabukowaniem terminu pobytu w wybranym hotelu.