Szklane ściany działowe w mieszkaniu

Szklane ściany działowe w mieszkaniu – zalety i wady

Od wielu lat tematyka projektowania i wystroju wnętrz zdominowana jest przez styl nowoczesny. Najważniejszymi jego cechami są przestronne, jasne wnętrza, proste formy i surowe materiały – metal, drewno, beton i szkło. Wbrew pozorom, urządzenie domu lub mieszkania w takim stylu nie jest wcale trudne.

Szklane ściany w mieszkaniu – wnętrze w nowoczesnym stylu

Jedną z podstaw stworzenia nowoczesnego wnętrza jest zapewnienie odpowiedniej bazy. Warto zaprojektować je tak, by znajdowało się tam, jak najmniej zbędnych mebli, ścian i przedmiotów oraz było możliwie jak najjaśniej. Świetnym sposobem jest wykorzystanie szkła we wnętrzach – istnieją oczywiście lustra, okna i przeszklone drzwi, ale bardziej oryginalnym pomysłem będą szklane ściany działowe. Często spotyka się je w urzędach i na powierzchniach biurowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić takie szklane ściany w mieszkaniu.

Kiedy najlepiej postawić szklane ściany działowe w domu i mieszkaniu?

Najłatwiej jest wykonać szklane ściany działowe w domu i to już na etapie jego budowy, dużo łatwiej jest je wtedy wkomponować we wnętrza i jest możliwość odpowiedniego dopasowania układu pomieszczeń oraz wybrania najlepszego miejsca na taką ścianę. Gdzie ją umieścić? Można zaprojektować nowoczesną sypialnię z prywatną łazienką oddzieloną ścianą ze szkła lub postawić ją między kuchnią a jadalnią. Równie dobrze będzie się prezentowała szklana ściana w salonie – pozwoli wtedy np. na oddzielenie aneksu kuchennego od strefy relaksu lub salonu od przedpokoju. To nowoczesne, ale bardzo praktyczne rozwiązanie, a szkło nie musi obejmować całej wysokości ani szerokości pomieszczenia, równie dobrze będzie się prezentowało jako pozioma lub pionowa część ściany murowanej.

Szklane ściany działowe w mieszkaniu lub gotowym domu to już trudniejsza rzecz, ale wciąż nie jest niemożliwa do wykonania. Utrudnieniem może być tu co prawda konstrukcja budynku – nie każdą murowaną ścianę można wyburzyć i zastąpić szkłem, ale bez problemu można umieścić szkło jako dodatkowa ścianka działowa lub element ściany. Świetnie sprawdzą się też jako sposób na podzielenie niewielkiego mieszkania lub pomieszczenia, bez zmniejszania jego powierzchni. Pomysłów i inspiracji na wykorzystanie szkła w mieszkaniu jest naprawdę wiele.

Cena, wady i zalety szklanych ścian działowych

Ścianka działowa ze szkła może z powodzeniem stanąć pomiędzy dwoma osobnymi pomieszczeniami, lub wydzielać osobne strefy w jednym, większym. Najlepiej będzie się prezentowała w miejscu dobrze oświetlonym, o dużej powierzchni i z dużą ilością okien – tam też jej umiejscowienie jest najbardziej sensowne, ponieważ będzie dobrze widoczna oraz sprawi, że wnętrze będzie wciąż przestronne i dodatkowo nabierze charakteru. Poza tym dzięki tafli szkła zastępującej ścianę optycznie powiększa się wnętrze.

Szklane ściany mimo wielu zalet mają też wady. Są mniej trwałe od tradycyjnych ścian i wymagają częstego czyszczenia, poza tym nie zapewniają takiej intymności jak ściany murowane. Ściany działowe szklane są też zawsze nieco większym wydatkiem. Cena za m2 ściany działowej ze szkła jest zależna od grubości użytego szkła i dodatkowych materiałów (np. okuć lub ram) oraz stylu całej konstrukcji. Ważna jest też forma ściany – czy jest stała, czy ruchoma, a jeśli ruchoma to jaki mechanizm w niej zastosowano? Najtańsze będą proste, stałe ścianki, bez żadnych udziwnień i nieregularnych kształtów – ich cena najczęściej nie przekracza 1000 złotych za metr kwadratowy. Najdroższe są te ruchome lub wyposażone w drzwi, wtedy zapłacimy za nie nawet kilka tysięcy za metr kwadratowy.