Czym czyścić meble? Praktyczne i skuteczne porady dla zachowania ich blasku i trwałości

Czym czyścić meble? Praktyczne i skuteczne porady dla zachowania ich blasku i trwałości

Czyste i lśniące meble wpływają nie tylko na estetykę pomieszczenia. Pozbawione zabrudzeń i kurzu elementy wyposażenia zachowują doskonały stan na długi czas. Dodatkowo w zadbanych wnętrzach znajduje się minimalna ilość alergenów, które niekorzystnie oddziałują na jakość powietrza. Dowiedz się, w jaki sposób czyścić meble, aby przez lata prezentowały się stylowo.

Czym i jak czyścić meble? Sprawdź skuteczne sposoby!

W polskich domach i mieszkaniach najpopularniejsze są meble okleinowe. Tworzone są z płyty wiórowej lub MDF i pokrywane okleiną. Ta może być naturalna (fornir) lub wykonana z materiałów syntetycznych. Wybierając takie elementy wyposażenia, można urządzić swoje wnętrza estetycznie i niewielkim kosztem. Jak jednak wyczyścić takie meble?

Roztwór wody z płynem do naczyń

Najprostszym sposobem na czyszczenie mebli, zarówno tych umieszczonych w pokojach, jak i w kuchni, jest użycie wody z odrobiną płynu do naczyń. Wystarczy w takim roztworze zamoczyć miękką szmatkę, dobrze ją wyżymać i przecierać meble. Dzięki tej metodzie można usunąć zarówno kurz, jak i inne zabrudzenia. Do takiej mieszanki możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego. Jego zapach będzie towarzyszył Ci nie tylko podczas sprzątania, lecz także kilka godzin, a nawet dni po zakończeniu porządków.

Roztwór octu z wodą i cytryną

Ta mieszanka przyda Ci się szczególnie podczas sprzątania mebli kuchennych. Ocet i cytryna rozprawią się ekspresowo z zalegającymi zabrudzeniami z tłuszczu czy resztek jedzenia. Składniki te usuną również szybko nieprzyjemny zapach. Jak przygotować taką miksturę? Połącz wodę i ocet w proporcji 1:1. Następnie dodaj sok z cytryny i kilka kropel płynu do naczyń. Całość dokładnie zmieszaj. Możesz taką mieszankę przelać również do spryskiwacza i wygodnie rozpylać po wybranych powierzchniach.

Soda oczyszczona

Jeśli musisz zmierzyć się z zaschniętymi zabrudzeniami czy tłustymi odciskami palców na frontach, wypróbuj sodę oczyszczoną. Nabierz na wilgotną ściereczkę odrobinę sody, a następnie pocieraj nią wybrane miejsca. Możesz również stworzyć roztwór (1 l wody + 4 łyżki sody oczyszczonej). Pamiętaj jednak, aby po czyszczeniu sodą dokładnie przetrzeć wszystkie miejsca czystą ściereczką.

Płyn do mycia szyb

Zwłaszcza w przypadku frontów wykończonych na połysk, płyn do naczyń sprawdza się fenomenalnie. Usuwa zabrudzenia i dodatkowo nadaje meblom blasku. Spryskaj powierzchnię szafek płynem, a następnie dokładnie wypoleruj je ręcznikiem papierowym lub specjalną ściereczką do szyb i luster.

Specjalne detergenty do czyszczenia mebli

W sklepach możesz znaleźć różnorodne środki czystości przeznaczone specjalnie do mebli. Za ich pomocą skutecznie rozprawisz się z większością zabrudzeń. Przed zakupem upewnij się dokładnie, czy można stosować je do posiadanego przez Ciebie rodzaju mebli.

Jeśli chcesz szybko i skutecznie przetrzeć meble, skorzystaj ze specjalnych nawilżanych chusteczek do umeblowania. Występują one w wielu wersjach i pozostawiają piękny zapach. Pamiętaj, aby do czyszczenia mebli nie wybierać preparatów zawierających substancje ścierne lub wybielające. W ten sposób możesz trwale je uszkodzić.

A jeśli jesteś na etapie szukania nowych mebli, odwiedź: https://www.gama-sklep.com.pl/