Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

W dzisiejszych czasach ładowanie samochodu elektrycznego odbywa się bez jakichkolwiek problemów. W ostatnim czasie można spotkać coraz częściej modele samochodów, które są elektryczne. Można zauważyć, że świadomość ludzi dotycząca ekologii jest coraz większa, dzięki czemu przekłada się to na liczbę samochodów o napędzie elektrycznym. Jednak czy można ładować elektryka w domu i jaki jest tego koszt?

Czy da się ładować samochód elektryczny w domu?

Dzięki coraz to bardziej rozbudowanej technologii samochody elektryczne można bez problemu ładować w domu i to z taką samą prędkością jak te na stacjach czy specjalnych dokach ładujących. Wystarczy, że posiadamy specjalne gniazdo do ładowania i stały dostęp do prądu oraz specjalnie przeznaczoną do tego ładowarkę.

Warto jednak pamiętać, że prędkość ładowania zależy od wielu czynników i tak więc są to m.in.:

  • Moc ładowarki jak i jej typ
  • Pojemność posiadanych baterii
  • Temperatura akumulatora jak i otoczenia
  • Maksymalna prędkość z jaką jest ładowana bateria (wszystko zależy od marki jak i modelu samochodu)
  • Instalacja elektrycznej jaką posiadamy

Skoro znamy już czynniki pora na odpowiedź na najważniejsze pytanie, jak ładować samochód elektryczny w domu. To odpowiedź jest bardzo prosta (najlepiej w garażu), podłączamy ładowarkę do specjalnego gniazda ładującego i czekamy, aż nasz samochód się w pełni naładuje. Każdy, kto posiada samochód elektryczny, posiada ładowarkę do samochodu elektrycznego w domu. Tak więc z tym nie ma żadnego problemu. Jaki jest jednak koszt ładowania i czy da się to w jakiś konkretny i łatwy sposób obliczyć?

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Skoro wiemy mniej więcej, jak przebiega ładowanie samochodu elektrycznego w domu. Warto jest się zastanowić, jaki jest koszt takiego ładowania. Tak więc poniżej spróbujemy obliczyć, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu. Wszystko zależy tak naprawdę, z jakiej taryfy prądu korzystamy.

Tak, więc jeśli mamy baterię o pojemności 40 kWh i korzystamy z taryfy G 12, gdzie w dzień taryfa wynosi 55 gr za kWh, natomiast w nocy jest to koszt 25 gr za kWh. To z prostych obliczeń wychodzi nam, że w nocy koszt naładowania do pełna wyniesie nas około 700 zł natomiast w dzień nawet do 1500 zł za 100 km.

Dodatkowo nie zawsze jest tak, że taryfa nocna pozwoli nam na naładowanie w pełni naszego akumulatora. Dlatego ciężko jest oszacować pełny koszt naładowania samochodu elektrycznego w domu. Pełny koszt można jedynie oszacować i będzie wahał się między 700 zł a 1500 zł. Warto mieć na uwadze to, że ceny prądu bardzo szybko ulegają zmianie, przez co raz może być to taniej, a raz może być to drożej. Jednak pewne jest jedno. Dalej będzie to tańsza alternatywa niż pełny bak w samochodzie benzynowym. Wszystko więc zależy od nas czy chcemy ładować w domu, czy też skorzystamy ze specjalnych stacji do tego służących.