Ile kosztują poszczególne prace murarskie? Budowa ścian zewnętrznych

Ile kosztują poszczególne prace murarskie? Budowa ścian zewnętrznych

Ceny prac murarskich są zagadnieniem interesującym osoby, mające w planach budowę domów i budynków gospodarczych. Mimo możliwości otrzymania wyceny od specjalisty warto jest doinformować się wcześniej jak mniej więcej kształtują się ceny pożądanych przez nas usług – pozwoli to w następnej kolejności odsiać oferty, których ceny są sztucznie zawyżone, bądź podejrzanie niskie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się ile kosztuje budowa ścian zewnętrznych – czytaj dalej.

Koszt prac murarskich – trudne zagadnienie

Wiele osób zadaje sobie pytanie – ile kosztują prace murarskie. Nie jest to jednak pytanie, na które można odpowiedzieć podając jedną wartość liczbową. Na ostateczną cenę wypływa wiele różnych czynników, pośród których należy wymienić:

  • rodzaj pracy murarskiej;
  • powierzchnię budowy;
  • użyte przez specjalistów materiały;
  • doświadczenie specjalisty;
  • oczekiwany czas zakończenia prac.

Murarz może zająć się zarówno budową ścian zewnętrznych – tych, które podtrzymują całą kondygnacje i zapewniają odpowiednią ciepłotę w budynku, jak i ścian działowych, które zapewniają wydzielenie pomieszczeń w konstrukcji. Należy pamiętać, że w wypadku prac murarskich nie warto jest przesadnie oszczędzać – cena idzie w parze z jakością, a budowa ścian jest inwestycją na długie lata.

Ile kosztuje budowa ścian zewnętrznych?

Koszt budowy ścian zewnętrznych jest zależny od tego ilu warstwową ścianę chcemy postawić, zastosowanych podczas budowy materiałów ociepleniowych i stawki murarza. Ściany dzielimy na: jedno-, dwu- i trój- warstwowe; w zależności od złożoności ich budowy. W naszym rodzimym budownictwie najczęściej wybiera się pierwsze dwa z trzech podanych rodzajów.

Ściany jednowarstwowe są najtańsze – ich budowa wymaga nakładu finansowego rzędu 250-450zł/1m2. Duży rozstrzał cenowy uzasadniony jest różnymi materiałami stosowanymi w budownictwie. Najdroższa będzie praca murarska przy użyciu ceramiki, a tańszą opcje będzie stanowiło zastosowanie betonu. Podana cena zawiera w sobie wykończenie ścian tynkiem.

W przypadku ścian dwuwarstwowych koszt budowy ściany zewnętrznej wynosi około 250-400zł/1m2. Ostatecznie cena jest jednak zależna od tego jaki materiał zostanie użyty w celu ocieplenia ściany. Najtańszą opcją jest zastosowanie styropianu, a droższą alternatywę stanowi zastosowanie wełny mineralnej.

W przypadku ścian o trzech warstwach koszty znacznie rosną, ze względu na niezbędną warstwę elewacyjną. Ceny takiej ściany mogą oscylować w granicach 500-650zł/1m2.