Wybudowałeś już wreszcie swój wymarzony dom jednorodzinny w cichej i spokojnej okolicy, gdzie od pewnego czasu zamieszkujesz wspólnie z rodziną, czyli żoną i dziećmi. Już się zadomowiliście chociaż pracy, szczególnie w rejonie nieruchomości jest jeszcze mnóstwo. W pierwszej kolejności chcesz wykonać chodnik, abyś do mieszkania nie wnosił brudu z podwórza. Głównie okres jesienny, kiedy pada często deszcz sprawia że przed posesją gromadzi się błoto. Najlepszym tworzywem aby wykonać taką drogę, którą będziecie przemierzali pieszo jest kostka brukowa. Charakteryzuje się ona estetycznym i trwałym wyglądem, a ponadto jest odporna na ścieranie.
Jak ułożyć kostkę brukową?
Ułożenie kostki brukowej nie wymaga jakiś specjalnych zdolności, jest dosyć proste dlatego niekoniecznie trzeba tą robotę zlecać firmie brukarskiej, tylko można wykonać ją samemu oszczędzając przy tej okazji pieniądze, A więc przystąp do pracy i wykonaj przydomowy chodnik własnymi siłami. Od czego należy zacząć? Na samym początku musisz przy pomocy kołków i żyłki, ewentualnie sznurka wyznaczyć obszar na jakim będziesz chciał położyć kostkę brukową. To pomoże Ci wstępnie oszacować ile materiału potrzebujesz, a także musisz uwzględnić taką sprawę czy po chodniku który wykonasz będą się poruszali wyłącznie piesi, czy też może zaistnieć taka sytuacja, że po tym miejscu będzie przejeżdżał pojazd mechaniczny. Ta wiedza jest Ci potrzebna do tego, aby wybrać bruk o odpowiedniej grubości. W sytuacji kiedy chodnikiem będziesz się przemieszczał Ty z rodziną plus inne osoby wystarczy taki o grubości 4 centymetrów, natomiast jeśli zakładasz, że może po tej ścieżce przejeżdżać jeszcze auto musisz zakupić kostkę brukową o grubości nawet 8 centymetrów. Jak już tą sprawę masz rozstrzygniętą i teren masz już wytyczony, czas na kolejne czynności.
Teraz należy wykonać takie działanie, które nazywa się korytowaniem, a mówiąc prostszym językiem musisz w oznaczonym żyłką lub sznurkiem miejscu wykonać wykop. Jego głębokość jest także uzależniona od czynników opisanych powyżej oraz od rodzaju terenu. Płytszy będzie na placu piaszczystym, a głębszy na podmokłym. Kolejnym ruchem będzie zrobienie podbudowy, czyli wysypanie wykorytowanego terenu piaskiem. Warstwa takiej podbudowy powinna mieć grubość co najmniej 20 centymetrów, a najlepszym budulcem na jej wykonanie jest piasek wymieszany ze żwirem lub sam żwir. Te czynności już masz wreszcie za sobą, a więc co dalej?
Chodnik z kostki brukowej przed domem
Następnym krokiem jest ułożenie krawężników, które muszą się znaleźć na fundamencie z półsuchego betonu, a na podbudowie należy zrobić podsypkę z odsiewek kamiennych na grubość 4 centymetrów, którą potrzeba wyrównać. No i wreszcie możesz układać przygotowaną już wcześniej kostkę brukową. Jest do stosunkowo prosta czynność, kostkę powinieneś układać jedną obok drugiej i dobijać gumowym młotkiem aby była dobrze umocowana w posypce. Na zakończenie prac cały teren wyłożony brukiem pozostaje posypać piaskiem kwarcowym, który kiedy wniknie w szczeliny doskonale scali ze sobą poszczególne elementy.
Jeśli potrzebujesz dodatkowo pomysłu na ogród zaprojektuj go sam! Kurs znajdziesz tutaj: https://prezentmarzen.com/projektowanie-ogrodow-kurs-online/.
Dodaj komentarz