Wady i zalety mieszkania na wsi

Wady i zalety mieszkania na wsi

To, gdzie mieszkamy, w początkowym okresie naszego życia, uzależnione jest od tego, gdzie mieszka nasza rodzina. Jeśli jednak nadchodzi czas na opuszczenie gniazda rodzinnego stajemy przed wyborem, czy zamieszkać w mieście, czy na wsi? Ponieważ życie poza miastem jest teraz w modzie, powinniśmy poznać i dobrze przeanalizować wady i zalety mieszkania na wsi.

Plusy mieszkania na wsi

Najczęściej wymieniane plusy mieszkania na wsi to przede wszystkim cisza, spokój i czyste powietrze. Tutaj nie dokuczają nam odgłosy sąsiadów z mieszkań obok, które doświadczamy, żyjąc na przykład w bloku w mieście. Dodatkowo cisza nocna na wsi rozpoczyna się zaraz po zapadnięciu zmroku, kiedy to wszyscy, po skończonej pracy, wracaj do swoich domów. Brak w pobliżu sklepów, barów, czy klubów, sprawia, że nie zaznamy tam też męczących wieczornych odgłosów i sprzeczek. Duża, niezabudowana przestrzeń oraz słabo rozwinięta infrastruktura drogowa sprawia, że powietrze na wsi jest zdecydowanie lepsze, niż w zatłoczonej aglomeracji.

Życie na wsi to dla niektórych dobry sposób na wyciszenie się i wyhamowanie od codziennego trybu życia. Obcując na co dzień z naturą poprawia się nasze samopoczucie oraz zdrowie. Posiadanie domu na wsi wiąże się także z posiadaniem ogrodu wokół domu, gdzie możemy odpocząć po pracy, a nasze dzieci mogą aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu.

Rzeczą, której nie można także pominąć jest fakt, iż domy na wsi, są zdecydowanie tańsze w zakupie, w porównaniu do domów w dużym mieście.

Wady mieszkania i życia na wsi

Wymieniając wady mieszkania na wsi, zacząć powinniśmy od odległości, jakie codziennie musimy pokonywać, wybierając się do sklepu, szkoły, kościoła, urzędu czy miejsca pracy. Zazwyczaj te instytucje znajdują się w dalekiej odległości od naszego miejsca zamieszkania i funkcjonowanie bez samochodu staje się naprawdę sporym problemem. Dojście do przystanku oraz mniejsza ilość kursów, niż w komunikacji miejskie sprawia, że na dojazdy musimy poświęcić dużo więcej czasu, niż mieszkając w mieście. Paradoksalnie, jeśli oszczędzimy na kupnie domu poza miastem, to więcej pieniędzy będziemy musieli przeznaczać właśnie na dojazdy. Osoby towarzyskie również mogą odczuwać pewien dyskomfort z mieszkania na wsi, gdyż brak kin, teatrów czy restauracji sprawia, że bywają w nich tylko od czasu do czasu, udając się do większej miejscowości. Często poza miastem, są także problemy, z dostępem do sieci telefonicznej, czy internetu, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie.

Życie na wsi

Posiadanie domu na wsi to także większy obowiązek dbania o niego i wykonywania czynności, które w mieście mógłby wykonać za nas zarządca naszej nieruchomości. Dlatego wady życia na wsi, to sezonowe porządki, takie jak: koszenie trawy, odśnieżanie, czy grabienie liści. Wszelkie remonty, naprawy i usługi musimy również organizować we własnym zakresie, bo nikt inny tego za nas nie zrobi.

Podsumowując plusy i minusy mieszkania na wsi, powinniśmy wziąć pod uwagę nasze upodobania, charakter, chęci do pracy przy domu oraz to, czy dysponujemy samochodem.