Jak zaprojektować poddasze użytkowe?

Domy z poddaszem z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Mimo że starsze budynki posiadają strychy, to najczęściej są to ogromne, nieocieplone i nieprzystosowane zamieszkania pomieszczenia.

Jednak dzięki właściwym materiałom można szybko je zaadaptować i cieszyć się nowoczesnymi pokojami. Jak prawidłowo zaprojektować poddasze użytkowe i zaaranżować strych?

Czym jest poddasze użytkowe?

Poddasze użytkowe to przestrzeń, w której znajdują się pomieszczenia odpowiednie do zamieszkania, a nie jedynie do przechowywania przedmiotów. Pokoje takie jak sypialnia, biuro czy duże łazienki lokowane są właśnie na poddaszach. Dostępne pomieszczenia muszą spełniać standardy określone w normach i być wliczone w powierzchnię domu.

Chcąc wybudować poddasze, trzeba spełnić kilka wymagań. Najważniejsze z nich to dobrze wykonane, stabilne sufity, które mogą utrzymać ciężar:

  • ścianek działowych,
  • izolacji,
  • mebli,
  • wyposażenia.

Należy też pamiętać, że średnia wysokość pomieszczenia przeznaczonego do pobytu stałego musi wynosić co najmniej 2,2 m. Można ją zmniejszyć do 1,9 m, jeśli planuje się korzystać z przestrzeni krócej niż 4 godziny dziennie. Zgodnie z prawem budowlanym każdy pokój powinien mieć również odpowiednie oświetlenie.

Jak przekształcić poddasze nieużytkowe?

Decydując się na przekształcenie strychu w część użytkową, warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Pierwszym z nich jest sprawdzenie konstrukcji dachu – nie może być zawilgocona ani uszkodzona przez szkodniki, a jeśli jakieś elementy są osłabione, trzeba jak najszybciej wymienić.

Kolejnym krokiem jest zainstalowanie izolacji, która odpowiednio odrodzi wilgoć i zapewni właściwą wentylację. Podczas remontu poddasza należy zwrócić szczególną uwagę na nośność stropu, gdyż wraz z rozwojem pomieszczeń mieszkalnych będzie się ona znacznie zwiększać.

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto zatrudnić ekipę budowlaną, która zdecyduje, czy konieczne jest wzmocnienie stropu. Przekształcenie nieużytkowego strychu na pokój mieszkalny wymaga zgody Urzędu Gminy. Trzeba też pamiętać, że przebudowany strych będzie stanowił piętro domu, za które trzeba zapłacić odpowiednie podatki.

Więcej informacji o właściwym projektowaniu poddaszy użytkowych znajduje się na: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/87572/projektowanie-poddaszy-uzytkowych-w-budownictwie-mieszkaniowym/