Na jakiej wysokości montuje się włączniki światła?

Na jakiej wysokości montuje się włączniki światła?

Odpowiedni projekt rozmieszczenia instalacji elektrycznej to klucz do komfortu korzystania z niej przez przyszłych użytkowników nieruchomości. Podobnie jak układ gniazdek elektrycznych, układ włączników ma niebagatelne znaczenie i przed montażem warto solidnie przemyśleć tę kwestię. Na jakiej wysokości powinny znajdować się włączniki światła, aby rozwiązanie było optymalne?

Włączniki światła dopasowane do indywidualnych potrzeb

Większość fachowców, zapytana o najlepszą wysokość, na jakiej należy umiejscowić włączniki światła, podaje przybliżoną wartość 100-140 cm, licząc od podłogi. Oczywiście wskazanie idealnej, uniwersalnej wysokości nie jest możliwe. Przede wszystkim należy uwzględnić rodzaj pomieszczeń oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych należy pamiętać, że włączniki światła muszą znajdować się w ich zasięgu. Zatem w przypadku łazienek czy pokojów dziecięcych, niższa wysokość włączników (ok. 70-90 cm) zapewni dzieciom samodzielność. Warto wspomnieć także o dodatkowych źródłach światła, na przykład kinkietach zamontowanych na ścianach. W ich przypadku włączniki najlepiej sprawdzą się umiejscowione bezpośrednio pod nimi. W ten sposób łatwo je zlokalizować i przyporządkować do wybranego źródła światła. Warto również uwzględnić umiejscowienie i wysokość mebli, aby nie kolidowały one z wygodnym dostępem do planowanych włączników.

Nie tylko wysokość – o czym jeszcze należy pamiętać?

Planując montaż włączników światła, poza odpowiednio dobraną wysokością, należy pamiętać o kilku innych, nie zawsze oczywistych kwestiach. Z praktycznego punktu widzenia włączniki wewnątrz pomieszczeń powinny znaleźć się z tej samej strony co klamka. W przypadku bardzo małych wnętrz, lepiej sprawdzi się włącznik światła zamontowany przed wejściem. Również w miejscach, w których występuje większa wilgotność, jak łazienka, należy unikać montażu włączników. Przemawiają za tym względy nie tylko praktyczne, ale też bezpieczeństwa, ponieważ nadmierna wilgoć nie sprzyja kondycji włączników. W przypadku konieczności zastosowania dodatkowego, osobnego włącznika oświetlenia wewnętrznego w łazience, element sterujący powinien znaleźć się możliwie blisko oświetlanej powierzchni. Poza tym taki włącznik powinien być umiejscowiony co najmniej 60 cm od źródła wody i posiadać odpowiedni stopień szczelności.