Kinkiety wracają do łask! Sprawdź, dlaczego warto je wybrać do swojego wnętrza

Do tej pory kojarzone z pałacowymi wnętrzami i wystrojem z minionej epoki, dziś triumfalnie szturmują nasze domy i mieszkania. Można śmiało napisać, że kinkiety przechodzą właśnie renesans zainteresowania. To w głównej mierze zasługa bardzo szerokiej oferty oświetlenia ściennego tego typu, które bez trudu można dopasować do każdego pomieszczenia oraz preferowanego kierunku w designie. Jeśli właśnie kompletujesz lampy wewnętrzne, to koniecznie weź pod uwagę także kinkiety. Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Uniwersalny charakter kinkietów

Kinkiety to lampy ścienne, które z powodzeniem można zastosować w praktycznie każdym pomieszczeniu, co wynika z ich uniwersalności. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych (sypialnie, salon, pokój dziecka, gabinet), jak i użytkowych (łazienka, kuchnia, pralnia).

Kinkiety można traktować w kategorii oświetlenia dodatkowego, jak i głównego. Wszystko zależy tutaj od ich rozmieszczenia oraz mocy źródła światła, które dziś standardowo stanowią diody LED. To ważna informacja dla osób, które z różnych względów nie chcą np. lamp wiszących czy stojących, szukając dla nich równie skutecznej i atrakcyjnej wizualnie alternatywy.

Idealny wybór, gdy mamy mało miejsca

Podstawowym przeznaczeniem kinkietów jest doświetlanie przestrzeni w tych miejscach, w których nie ma możliwości zastosowania innych opraw – najczęściej na przeszkodzie staje ograniczona ilość miejsca. Dobrym przykładem będzie tutaj korytarz czy niewielki wiatrołap.

Kinkiety zajmują niewiele przestrzeni, montuje się je do ściany, dzięki czemu wykorzystujemy i tak niezagospodarowaną przestrzeń. Pozwalają przy tym uzyskać znacznie ciekawsze efekty świetlne w porównaniu z klasycznymi lampami sufitowymi czy listwami oświetleniowymi – na przykład oprawa świetlna ASIL z oferty Kanlux rzuca efektowne światło prosto na ścianę (z góry i z dołu, a także przez boczne szczeliny), dzięki czemu jest ono przyjemnie rozproszone, delikatne i w zupełności wystarczające do pomieszczeń przechodnich.

Znakomita funkcjonalność

Kinkiety są o tyle ciekawymi oprawami oświetleniowymi, że można je z łatwością dopasować do własnych potrzeb nie tylko pod względem czysto estetycznym, ale także funkcjonalnym. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza kinkiety, które dają swobodę w zakresie kierowania strumienia światła w dokładnie to miejsce, w którym go potrzebujemy.

Za przykład może nam posłużyć oprawa ścienna TONIL LED od Kanlux, która dzięki elastycznemu ramieniu doskonale sprawdzi się na przykład w sypialni (jako źródło światła do czytania w łóżku), w pokoju dziecka (do wieczornego czytania książeczki, do doświetlenia strefy zabawy) czy w kuchni (może być ciekawym sposobem na oświetlenie blatu roboczego).

Nowocześnie czy może klasycznie?

Wielu osobom kinkiety nadal mogą się kojarzyć z lampami o nieciekawej, wtórnej stylistyce rodem z lat 80. i 90. XX wieku lub ze stylem pałacowym, ewentualnie glamour. Tymczasem obecnie w ofertach producentów królują nowoczesne kinkiety, idealnie pasujące do minimalistycznych, funkcjonalnych i wielkomiejskich wnętrz. Sprawdź na przykład bardzo interesującą oprawę ścienną GALOBA od Kanlux, dostępną w białej i czarnej wersji kolorystycznej.

Oczywiście w ofertach producentów znajdziemy również kinkiety, które idealnie współgrają z wnętrzami urządzonymi tradycyjnie czy nawet w stylu rustykalnym – dobrym przykładem będzie oprawa ścienna TIVA z oferty Kanlux.

Oświetlenie uzupełniające

Kinkiety zawsze wybierano w celu zyskania dodatkowego źródła światła w tych pomieszczeniach, w których zwykle nie ma potrzeby korzystania z oświetlenia głównego. Dziś takie rozwiązanie nadal cieszy się sporą popularnością i jest wręcz promowane przez projektantów – łączy w sobie walory estetyczne, funkcjonalne oraz ekonomiczne (pozwalając oszczędzać coraz droższą energię).

Właśnie dlatego kinkiety bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, w których spędzamy sporo czasu, na przykład w salonie. Siedząc wieczorem z kubkiem herbaty i oglądając ulubiony serial niekoniecznie chcemy włączać oświetlenie sufitowe. W zupełności wystarczające będzie jedno czy dwa źródła światła zlokalizowane na przeciwległych ścianach lub na ścianie telewizyjnej. Zapewnią przyjemny klimat i dostateczną widzialność.

Kinkiety jako oświetlenie uzupełniające znakomicie sprawdzają się również w łazience, szczególnie zamontowane tuż przy lustrze. Taki kinkiet ułatwi zrobienie makijażu czy pielęgnację cery, gwarantując znacznie lepszą widzialność w porównaniu z oświetleniem głównym.

Dobierz kinkiety do Twojego wnętrza

Kinkiety to dziś bardzo szeroka kategoria lamp, która obejmuje zarówno modele o nowoczesnym designie, jak i te, które znakomicie sprawdzą się w tradycyjnych wnętrzach. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie w ofercie firmy Kanlux, z którą możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/16001/kinkiety.