Dermaplaning w domu

Dermaplaning w domu – jak golić twarz skalpelem?

Skóra to taka część ciała ludzkiego, która cały czas oddycha. Chcąc zadbać o jej dobre dotlenienie warto skorzystać z zabiegu dermaplaningu, który oznacza złuszczanie naskórka za pomocą skalpela chirurgicznego, inaczej golenie twarzy, którego celem jest złuszczenie martwego naskórka oraz usunięcie owłosienia. W tym artykule dowiesz się, czym jest i na czym polega dermaplaning, czy jest bezpieczny, jakie niesie korzyści, a jakie wady oraz jak się go wykonuje krok po kroku.

Dermaplaning – czym jest i jak wygląda?

Jeśli na twarzy pojawią się włoski i chcemy je usunąć, dermaplaning sprawdzi się idealnie. Zabieg ten polega na fizycznym złuszczaniu skóry. Do wykonania zabiegu potrzebny będzie jedynie skalpel do twarzy, dzięki któremu usunie się wszystkie warstwy martwego naskórka oraz włosków. Efekty golenia twarzy skalpelem widoczne są natychmiast.

Dermaplaning można porównać do zdrapywania martwych komórek skóry na twarzy. W momencie wykonywania zabiegu usuwa się niewielką ilość mikronów skóry. Powoduje to jej oczyszczenie bez uszkadzania głębszych warstw skórnych.

Jak działa dermaplaning i jak się do niego przygotować?

Skalpel głównie kojarzy się z nacinaniem skóry, w tym przypadku jest inaczej. Do zabiegu dermaplaningu wykorzystuje się skalpel do twarzy o 10-calowym ostrzu, którego końcówka jest ostra i wygięta, jednak służy on do golenia. Stosowany jest na całej powierzchni skóry twarzy.

Skalpel przykłada się do skóry pod kątem 45° pod włos. Czynność powtarza się kilkukrotnie w jednym miejscu. Po tak wykonanym zabiegu należy użyć kolagenowej maski i nałożyć na twarz krem z filtrem UV.

Cera staje się wyrównana, gładsza i jaśniejsza. Dodatkowo zabieg sprawia zwiększanie wchłaniania i skuteczność stosowanych kosmetyków do skóry twarzy. Pobudza także produkcję elastyny oraz kolagenu, które odpowiadają za elastyczność i jędrność skóry, może redukować zmarszczki.

Efekty będą widoczne przez około 4 tygodnie. Zaleca się wykonywanie zabiegu nie częściej niż co dwa tygodnie.

Do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Nie powinno się stosować substancji złuszczających, m.in. kwasów BHA, AHA, retinoidów czy chemicznych peelingów. Nie można także depilować skóry twarzy maszynką, woskiem ani korzystać z depilacji laserowej, ponieważ mogą doprowadzić do rozrzedzenia skóry.

Zabieg jest bezpieczny, jednak chcąc wykonywać go w domu, będzie on bezpieczny i bezbolesny jeśli wykona się go z należytą ostrożnością. Powinno odczuwać się tylko mocny nacisk na skórę.

Dermaplaning – wady

Oczyszczanie twarzy skalpelem może spowodować, że skóra będzie do 2 dni zaczerwieniona u osób ze skórą wrażliwą. U osób z normalnym typem cery zaczerwienienia mogą zniknąć nawet w ciągu kilku godzin.

Zastosowanie niesterylnego ostrza może doprowadzić do podrażnień skóry, a nawet infekcji. Mogą występować pogrubienia i ciemnienia włosów, głównie w okolicach podbródka i bokobrodów, ponieważ są to miejsca, w których włosy są cieńsze i bardziej podatne na wspomniane skutki.

Zastosowanie dermaplaningu podczas zmagania się z oparzeniami słonecznymi, aktywnym trądzikiem, stanem zapalnym skóry (łuszczyca lub egzema) może doprowadzić do pogorszenia tych problemów skórnych.