Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – czy jest trudny?

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – czy jest trudny?

Na dachach polskich domów coraz częściej można dostrzec panele fotowoltaiczne. Wydaje się, że wiele polskich rodzin na dobre zaprzyjaźniło się z odnawialnymi źródłami energii elektrycznej. W modzie jest posiadanie własnej przydomowej elektrowni słonecznej, jednak inwestycja ta nadal jest kosztowna. Z jednej strony można zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż stopa zwrotu jest pewna i opłacalna, z drugiej jednak trzeba wyłożyć niemałą gotówkę na zakup niezbędnych materiałów i ich instalację. W tym właśnie aspekcie wielu potencjalnych inwestorów w zakresie energii ekologicznej decyduje się na samodzielny montaż fotowoltaiki, aby cieszyć się z profitów, jakie niesie ze sobą energia słoneczna. Powstaje pytanie: czy można samemu założyć fotowoltaikę i czy samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych jest trudny?

Fotowoltaika – zrób to sam

Nie ma żadnych prawnych ograniczeń w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych samemu, a zatem jedyne warunki, jakie należy spełnić, to wiedza, umiejętności i posiadanie własnej działki. Zgodnie z polskim prawem podłączeń elektrycznych instalacji powinien dokonać jednak elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Warto od razu podkreślić, że sam zakup ogniw słonecznych do samodzielnego montażu będzie kompletnie nieopłacalny, jeżeli instalacja będzie wykonana niezgodnie z przeznaczeniem. Wówczas wydajność działania takiej prywatnej elektrowni ekologicznej będzie dużo niższa od nominalnej. W przypadku instalacji paneli na własną rękę można sporo zaoszczędzić, nawet do 35% ceny końcowej wraz z montażem. Przed rozpoczęciem prac warto wziąć pod uwagę istotne czynniki, jak np. położenie oraz nachylenie dachu względem słońca, zmienne zacienienie w ciągu doby i w zależności od pory dani, rosnące w okolicy wysokie drzewa oraz inne aspekty, które mogą znacznie zaniżyć wydajność funkcjonowania elektrowni. Tak więc fotowoltaika zakładana na własną rękę jest opłacalna, ale należy również pamiętać o dobrej jakości osprzęcie oraz okolicznościach działania takiej instalacji. W wielu przypadkach, jeżeli nie da się w optymalny sposób wykonać instalacji na dachu domu, można rozważyć samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Wówczas można idealnie dopasować kierunek padania promieni słonecznych na powierzchnię płyty. Co jest potrzebne, aby samodzielnie i poprawnie zainstalować panele?

Osprzęt niezbędny przy zakładaniu paneli fotowoltaicznych

Bardzo duże zainteresowanie energią słoneczną spowodowało boom rynkowy na zakup zestawów fotowoltaicznych do samodzielnego montażu. Niestety dostępne powszechnie gotowe zestawy są najczęściej niskiej jakości. Zestaw taki powinien być kompletny i najlepiej od jednego producenta, aby zminimalizować w jak największym stopniu ryzyko wszelakich przepięć, iskrzeń i w konsekwencji wystąpienia pożaru. Podstawowy zestaw do samodzielnego montażu paneli słonecznych można zakupić m.in. w serwisie Allegro i powinien on zawierać:

 • zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu,
 • falownik (inwerter) sieciowy, którego celem jest zamiana prądu stałego na zmienny oraz dopasowanie go do parametrów stosowanych w urządzeniach domowych (1- lub 3-fazowy),
  zestaw zabezpieczeń prądowych typy AC (do zabezpieczenia niepożądanych działań po stronie prądu zmiennego) oraz DC (zabezpieczenie falownika),
  przewody instalacyjne, solarne oraz uziemiające,
 • sprzęgi MC4 do połączenia paneli fotowoltaicznych po stronie prądu stałego,
 • kompletny system montażowy dopasowany do miejsca montażu (klemy, szyny, złączki itd.),
 • osłony na przewody,
 • kompletną instalację uziemienia,
 • narzędzia pomocne przy montażu (przez wielu użytkowników polecana jest wiertarko-wkrętarka udarowa Dewalt oraz zestaw narzędzi manualnych, takich jak wkrętaki czy klucze płaskie firmy Wera).

Opłacalność samodzielnej instalacji fotowoltaicznej

Wspomniano już, że potencjalnie można zaoszczędzić nawet do 35%, decydując się na samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych. Należy wziąć jednak pod uwagę, że nie mając wiedzy w tym zakresie, można osiągnąć niezadowalające rezultaty w zakresie dostarczanej do domów energii. Warto też przypomnieć, że wszelkie podpięcia instalacji nie zostaną wykonane bez pomocy specjalisty, który legitymuje się odpowiednimi uprawnieniami. Jednym z optymalnych rozwiązań jest samodzielny zakup niezbędnych materiałów, pożyczenie elektronarzędzi oraz skorzystanie z pomocy znajomego, który posiada doświadczenie we wspomnianym zakresie.