Kolor turkusowy - jak zrobić farbę w kolorze turkusowym?

Kolor turkusowy – jak zrobić farbę w kolorze turkusowym?

Zastanawiałeś się kiedyś, jaki kolor nanieść na ścianę, by cieszyła ona oko swoją unikalnością, a jej barwa nie była by męcząca dla wzroku? Odcień, który dodatkowo wzbudzał by podziw wśród gości odwiedzających Twój dom? Kolor, który wygoni nudę z Twojego pomieszczenia i nada mu wewnętrznego blasku?

W takim razie podpowiadamy – kolor turkusowy na pewno będzie świetnym wyborem, który sprawi, że ściany Twojego pokoju przestaną być nudne.

Poszukujesz pomysłów na aranżację pokoju w modnych odcieniach koloru turkusowego? Jeżeli tak, sprawdź porady dotyczące aranżacji wnętrz opublikowane w artykułach na blogu Sonito.pl, w których znajdziesz sprawdzone pomysły na urządzenie stylowego pokoju.

Jak uzyskać kolor turkusowy?

Jak powszechnie wiadomo, mieszanie ze sobą kolorów, pozwala na stworzenie całkiem innej, nowej barwy. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy chodzi o kolor turkusowy. Oczywiście, gotową farbę w tym odcieniu możemy kupić w sklepie, jednak stworzenie koloru poprzez łączenie barw nada naszej pracy rozrywki. Dodatkowo będziemy musieli pogłówkować nad tym, jak zrobić kolor turkusowy, co przy finalnym efekcie przyniesie nam dużo satysfakcji.

Aby uzyskać nasz kolor, należy połączyć błękit z jasną, żywą zielenią, przy czym zieleń będzie kolorem, który należy ostrożnie skraplać do błękitu. Przypomina to robienie drinków, gdy łączymy jeden alkohol z drugim, lub z syropem, aby uzyskać koktajl, który nie tylko będzie cieszył podniebienie, lecz również jego wygląd sprawi świetne wrażenie.

Gdy już uda nam się uzyskać nasz wymarzony kolor, to naniesiony na ściany, sprawi, iż nasze pomieszczenie będzie wyglądało na większe, a jego barwa nada mu wyjątkowego charakteru, co u większości osób wzbudzi pozytywne skojarzenia.

Kolor morski a turkusowy

Porównując kolor morski do turkusowego, możemy odnieść wrażenie, iż są to bliźniacze barwy. Jednak nie do końca tak jest. Kolor morski wyróżnia się głębszą barwą, przez co jest bardziej wyrazisty. Z drugiej strony będzie on ciemniejszy, a jego głębia sprawi, iż pomieszczenie optycznie będzie wyglądać na chłodniejsze. Dlatego należy odpowiednio łączyć kolor morski z innymi kolorami, by pokój nabrał bardziej wesołego wydźwięku.

Z kolei kolor turkusowy jest mniej wyrazisty, lecz cieplejszy. Jego barwa nie oddaje tak wielkich głębi, co sprawia, że kolor ten kojarzy nam się z latem i ciepłymi, lazurowymi wybrzeżami. Oprócz zwykłego turkusu wyróżniamy również pastelowy turkus. Otrzymamy go, dodając do gotowego już koloru odrobinę bieli. Tak powstała barwa będzie mniej wyrazista i bardziej stonowana. Jest to świetne rozwiązanie dla pomieszczeń, które będą wymagały skupienia i spokoju, jak gabinety czy sypialnie.

Jaki kolor pasuje do turkusu?

Kolor turkusowy jest na tyle uniwersalną i elegancką barwą, że śmiało można ją łączyć z praktycznie wszystkimi kolorami. Pamiętać należy jednak, iż kolor ten przybiera charakteru barwy sąsiadującej.

Dobrym partnerem dla turkusu będzie kolor biały. Sprawi on, że pomieszczenie będzie wyglądało klasycznie, z podkreśleniem minimalizmu. Dodatkowo sprawi, że pokój będzie dawał wrażenie czystego i pojemniejszego. Dzięki zastosowaniu takiej kombinacji kolorystycznej wnętrze będzie bardziej stosowane, o spokojniejszych barwach, co będzie miało idealne zastosowanie przy pracach wymagających dużego skupienia się, jak również w sypialniach, gdzie liczy się komfortowy wypoczynek.