Trawa pampasowa na balkonie i w ogrodzie

Trawa pampasowa na balkonie i w ogrodzie – uprawa, odmiany, wymagania

Trawa pampasowa to wyjątkowo dekoracyjna bylina trawowa, która cieszy się ogromną popularnością i znajduje swoje miejsce zarówno na balkonach i tarasach, jak i w ogrodach. Jak przygotować się do uprawy trawy pampasowej i jak o nią dbać?

Trawa pampasowa – charakterystyka

Trawa pampasowa, inaczej nazywana pampasem lub kortaderią pampasową, to zimozielona trawa ozdobna, która pochodzi z południowoamerykańskich stepów. Porasta głównie pampasy, czyli rozległe stepy typowe dla wschodniej Argentyny, Urugwaju i południowo-wschodniej Brazylii. W Ameryce Północnej czy Nowej Zelandii jest uważana za gatunek inwazyjny, wypierający inne rośliny, ale na całym świecie jest doceniana za swoje właściwości dekoracyjne.

Trawa pampasowa to duża, kępiasta bylina, której kępy dorastają nawet do 3 metrów wysokości. Szczególnych walorów ozdobnych dodają jej przepiękne kwiatostany, puszyste i przyciągające uwagę. W zależności od odmiany są one białe, beżowe, srebrzyste lub różowe. Z uwagi na swój charakterystyczny wygląd trawy pampasowe świetnie prezentują się zarówno samodzielnie, jak i w grupie, jak również jako tło dla kwiatów, krzewów i drzew. W ogrodzie warto ją posadzić w towarzystwie roślin takich jak perukowiec podolski, winobluszcz, tawuła, kalina, klon, czy wiąz.

Trawa pampasowa – odmiany i ich wygląd

Trawa pampasowa ma liczne odmiany, które różnią się między sobą długością liści, mrozoodpornością, a także długością i barwą kwiatostanów. Do najpopularniejszych należą:

  • ‘Evita’ – jedna z bardziej odpornych na mróz odmian. Dorasta do około 1 metra wysokości, a jej kwiaty są beżowo-brzoskwiniowe.
  • ‘Pumila’ – uznawana za najbardziej odporną na warunki klimatyczne Polski, osiąga w okresie kwitnienia do 200 cm wysokości. Jej kwiatostany są kremowe.
  • ‘Rosea’ – bardzo charakterystyczna wysoka odmiana o efektywnych różowych kwiatostanach. Jest jednak mało odporna na mróz.
  • ‘Sunningdale Silver’ – wysoka odmiana o kremowych kwiatostanach połyskujących na srebrzystą barwę.
  • ‘White’ – wysoka odmiana, która zachwyca białymi pióropuszami.

Trawa pampasowa – wymagania

Trawa pampasowa należy do wymagających roślin. Preferuje gleby żyzne i przepuszczalne, a także miejsca osłonecznione i osłonięte od wiatru. Posadzona w cieniu może nie zakwitnąć, z kolei na zimnej, gliniastej glinie może zgnić. W okresie wegetacji trawa pampasowa wymaga regularnego podlewania, ale należy unikać moczenia liści i kwiatostanów. Liście trawy pampasowej mają ostre brzegi, dlatego trzeba pamiętać o używaniu grubych rękawic.

Trawa pampasowa – uprawa

W okresie wegetacji trawa pampasowa wymaga regularnego podlewania, ale należy unikać moczenia liści i kwiatostanów. Liście trawy pampasowej mają ostre brzegi, dlatego trzeba pamiętać o używaniu grubych rękawic. Ważne jest także nawożenie i dostarczanie składników mineralnych w okresie wiosenno-letnim, co 3-4 tygodnie.

Trawa pampasowa na ogrodzie – jak dbać?

Najlepszy czas na posadzenie trawy pampasowej to wiosna, kiedy ustąpią przymrozki, ale można ją wysadzać w dowolnym momencie poza sezonem kwitnienia i zimą, czyli pomiędzy kwietniem a wrześniem. Poza regularnym podlewaniem i posadzeniem w odpowiednim miejscu należy pamiętać o zabezpieczeniu trawy pampasowej na zimę przy użyciu białej włókniny. Można również obwiązać liście sznurkiem, tworząc z nich chochoł, który następnie należy okryć. Na wiosnę liście należy ściąć na krótko.

Trawa pampasowa w donicy – jak dbać?

Trawa pampasowa na balkonie czy tarasie wygląda bardzo efektywnie. Poza regularnym podlewaniem przez cały rok, zimą należy ją schować i przechowywać w temperaturze do 10 stopni Celsjusza.

Trawa pampasowa z pewnością należy do wymagających bylin. Jej piękne, bujne pióropusze jednak są warte wysiłku, jaki należy włożyć w jej pielęgnację.